Teplá na kole

11 .- 14. června 2015  fotogalerie Teplá

Účastnilo se: 40 cyklistů  Vedla: D.Jotovová

Ubytovali jsme se v autokempu Betlém blízko Teplé u Mariánských Lázní. Pokoje v budově i chaty v kempu byly pěkné, čisté, polopenze byla výborná.

Začali jsme ve Stříbře, projeli si památkovou zónu s radnicí a barokními a renezančními domy. Na kole jsme vyjeli po silničkách do hodně kopcovitého terénu. Cestou jsme se zastavili u zříceniny hradu Gutštejn a v Konstantinových Lázních, kde jsme poseděli v hospůdce nebo v cukrárně. Po 40 km jízdy jsme uviděli věže klášterního kostela v Teplé a dojeli jsme po krásné cyklostezce do kempu u Betlémského rybníka.

Další den jsme věnovali okolí Mariánských Lázní. Z Teplé jsme jeli přes Mnichov na Prameny, které jsou nejzadluženější obcí v ČR díky neuvážené investici do stáčírny minerální vody. Pokračovali jsme k rezervaci Křížky, zde je skalka s trojicí křížů a rozkvetlá upolínová louka. Kolem Dlouhé stoky, umělého kanálu z 16.st. a národní technické památky jsme po silničce pokračovali na Kladskou, kde jsme poseděli v Loveckém zámečku. Prudkým sjezdem jsme dojeli do Mariánských Lázní, počkali na Zpívající fontánu a poseděli na kolonádě při kávě a zákusku. Posilněni jsme vyrazili do kopce po hlavní silnici, a potom už po silničkách do kempu.

Počasí bylo nádherné, proto jsme další den sjeli přes Michalovy Hory do údolí Kosího potoka a přes Křínov do Plané. V Chodové Plané jsme se občerstvili v restauraci, která je umístěna ve sklepech vytesaných ve skále a vypili si zdejší pivo Chodovar. Ještě nás ale čekala cesta údolím Kosího potoka a výšlap do vesničky Výškovice. Po silničkách mezi poli jsme dorazili do kempu těsně před deštěm.Někteří stihli prohlídku premonstrátského kláštera v Teplé, který byl založen ve 12.st. Jiní si k němu po večeři vyjeli na kole, projeli jsme rozlehlým krásným parkem a po nové cyklostezce se vrátili do kempu.

Poslední den jsme na kolech jeli po silnici do Toužimi a po silničkách a cyklostezkách do Chyše. Zde jsme naložili kola a věnovali se prohlídce tohoto památkami a historií nabitého města. Někteří si prohlédli zámek, jiní prošli město až k ranně baroknímu kostelu Zvěstování P.Marie. Protože bylo hodně teplo, všichni poseděli v pivovaru nebo pod stromy u restaurace před zámkem.

Odjížděli jsme plni dojmů – hodně kopcovitý cyklisticky náročný terén, který nás trochu potrápil. Zato jsme viděli nádhernou krajinu od Stříbra k Teplé a Mariánským Lázním, mnoho přírodních zajímavostí i historických a technických památek.