Olomoucko

Olomoucko na kole 22.-26.5. 2013

Účastnilo se: 39 cyklistů

Vedla: D.Jotovová

Tato akce byla kombinací dvou výletů z minulých let, a sice pobytu v Olomouci a ve Spytihněvi na Baťově kanále.

Ubytování jsme našli v Holešově v novém penzionu blízko plaveckého bazénu. Na jídlo jsme chodili do restaurace v bazénu nebo v městě.

Cyklotúry jsme začali v Uherském Hradišti, kam nás dovezl autobus. Jeli jsme kolem Baťova kanálu. Ten se začal budovat ve třicátých létech na popud firmy Baťa, která potřebovala levně dopravovat lignit z vlastního dolu v Ratíškovicích do elektrárny v Otrokovicích. V provozu byl od roku 1939 do roku 1960. V současnosti je využíván k zavlažování a provozuje se zde vodní turistika.

Jeli jsme po krásné cyklostezce kolem plavebních komor Huštěnovice, Babice a Spytihněv do Holešova. Bylo krásné počasí, ale cestou nás zastihla bouřka s deštěm, naštěstí byla blízko útulná hospoda, kde jsme se usušili a občerstvili. K večeru jsme se ubytovali v penzionu, někteří šli plavat, ostatní šli do města.

Další den byla pěkná zima, ale přesto jsme na kolech vyrazili přes Rymice se skanzenem  hanáckých lidových staveb do Přerova, kde jsme udělali krátkou zastávku a pokračovali jsme přes Velkou Bystřici do Olomouce. Naložili jsme kola na vlek a vydali se s olomouckými přáteli přírody na prohlídku města. Byla velmi pěkná, šli jsme parkem pod hradbami , vyšli ke katedrále sv. Václava, prošli jsme centrum a potom už jsme směřovali do klubovny našich přátel. Tam jsme byli pěkně uvítáni a pohoštěni , ani se nám nechtělo jet zpátky na ubytování.

Chladné počasí pokračovalo, ale nepršelo, takže jsme vyjeli autobusem na Rusavu a odtud vytlačili kola na Hostýn. Na něm stojí chrám zasvěcený P.Marii, která podle pověsti zachránila obyvatele před nájezdy Tatrů v roce 1241. Je to známé poutní místo, každoročně se zde koná pouť. Prohlédli jsme si celý areál s rozhlednou a Jurkovičovu Křížovou cestu. Na kolech jsme sjeli do Bystřice pod Hostýnem a poseděli ve Zrůbkově cukrárně . Do Holešova jsme jeli přes stavbu nové silnice, občas jsme kola museli nést. Ještě jsme se podívali do holešovského zámku a parku a potom už na ubytování a večer plavat.

Měli jsme naplánováno jet na kole do Kroměříže , ale hodně pršelo, takže jsme využili místní dopravu a jeli na pěší výlet. Prohlédli jsme si město, navštívili arcibiskupský zámek a Květnou zahradu, tyto památky jsou zapsány do seznamu kulturního dědictví  UNESCO.

Poslední den jsme na kolech jeli přes Tovačov s renezančním zámkem a věží Formosa neboli Spanilá, vysokou 96 metrů. V městečku Biskupice jsme zastavili na oběd a potom už přes Kralice dojeli do Prostějova. Prohlédli jsme si město, měli jsme ještě čas na cukrárnu a potom už naložili kola a odjeli domů. Byl to velmi pěkný zájezd , vyžadoval dosti přemáhání díky studenému počasí a občasnému dešti, ale vynahradily nám to zážitky, které jsme si odvezli domů.