Česká Kanada na kole

8.-11. května 2014             fotogalerie Česká Kanada

70 cyklistů se ve dvou autobusech vydalo z Jablonce na jih do oblasti České Kanady. Bydleli jsme v rekreačním středisku Janov nedaleko od Slavonic.

Kola jsme naložili už večer a ve čtvrtek ráno vyjeli přes Kolín a Pelhřimov do Strmilova. Zde jsme kola složili z vleků a vyrazili na první trasu. Ze Strmilova jsme jeli na Kunžak a Rožnov s bizoní farmou do Českého Rudolce. Před 14 lety jsme zde byli na prvním cyklozájezdu a bydleli jsme v ubytovně Lesů. Zavzpomínali jsme a konstatovali, že se mnohé změnilo k lepšímu, jen místní zámek, kterému se říká „malá Hluboká“, stále není opraven. Pokračovali jsme do Slavonic, kde jsme si prohlédli překrásné gotické a renezanční domy a protože bylo krásné počasí, vystoupali jsme na městskou věž , odkud byl nádherný rozhled. Potom už bylo jen několik kilometrů do cíle na ubytování.

V pátek jsme vyrazili na trasu směr rakouské hranice, v Písečném jsme našli židovský hřbitov a prohlédli si nádvoří zámku. Dojeli jsme do Jemnice, občerstvili se v restauraci u zámku a prohlédli si město. Nejvíce nás zaujala stará židovská část s malými domky a úzkými uličkami a průchody. Cestou zpět jsme ještě zajeli k poutnímu kostelu Montserrat, postaveného jako miniatura známé španělské stavby. Přes Slavonice jsme dojeli na ubytování. Někteří se už ráno vydali na rakouskou stranu do města Waldkirchen a kolem hranice a pochvalovali si pěkné rakouské cyklostezky.

V sobotu pokračovalo slunečné počasí, naložili jsme kola a odjeli kousek za Novou Bystřici do Nového Vojířova. Na kolech jsme jeli k hranici na místo, které se jmenuje Peršlák, tam bývala stanice pohraniční stráže, dnes je tam vybudován hotel. Před ním je kámen republiky z r. 1938 s nápisem „Naše je a naše zůstane“. Po signálce, která sloužila pohraničníkům, jsme dojeli do nové Bystřice. Toto město na hranici s Rakouskem se za poslední léta změnilo, je zde golfové hřiště, penziony, restaurace, cukrárny. Končí zde úzkokolejka z Jindřichova Hradce. Další zastávka byla v obci Klášter, zde jsme si prohlédli zajímavý kostel s kryptou. Krásnou krajinou s loukami a remízky jsme jeli na Landštejn, bývalý strážní hrad, někteří si ho prohlédli a stálo to za to. Je to sice zřícenina hradu, ale velmi dobře udržovaná. Vystoupili jsme až na věž a užívali si výhledů na blízkou přehradu a okolí. Po odpočinku v jedné z hospůdek jsme dojeli do Slavonic a na ubytování.

Poslední den jsme vyjeli na kolech na kopec přes Staré Hobzí a potom už do Dačic, kde jsme si prohlédli zámecký park a u kostela památník výroby cukru-kostku. Pokračovali jsme do Kostelního Vydří, které je známým poutním místem a spolu s karmelitánským klášterem je nově opraven. Zde jsme museli vyšlapat dva nejprudší kopce našeho putování. Dále už to šlo dolů do Telče, kde na nás čekaly autobusy. Celé dopoledne bylo pod mrakem, ale pršet začalo až při nakládání kol, takže jsme ani nezmokli. Přes Jihlavu, Havlíčkův Brod a Kolín jsme k večeru dorazili domů.