Lesní brigáda

Lesní brigáda Přátel přírody: Vrátili jsme se na místo činu

Slapy, 14. – 17. března 2024

Vrátili jsme se na místo činu! Naše loni zasazené stromky ve slapském polesí statečně rostou a letos k nim mají přibýt další. Sice nás je málo, různé choroby horních cest dýchacích nebo pohybového aparátu znemožnily některým přátelům zúčastnit se společné akce, ale my zbylí jsme odhodlaní pracovat – když ne za dva, tak alespoň za jednoho a půl! A stalo se!

Počasí bylo zcela na naší straně, a tak nic nebránilo věnovat celý páteční den práci ve svažitém terénu, zasazeno bylo v osmi lidech na dvou pasekách kolem 300 sazeniček smrku. Rekreační zařízení „Letovisko Slapy“, kde jsme byli ubytováni, nám pak poskytlo veškeré pohodlí k odpočinku.

A další dva dny víkendu jsme věnovali poznávání okolí a historie tohoto kraje. My jablonečtí a liberečtí Přátelé přírody jsme tuto možnost rádi využili, vždyť údolí říčky Kocáby je kolébkou trampingu, a ten nikomu z nás není cizí. Jelikož Slapy jsou vorařskou obcí a vorařství se dostalo na seznam kulturního
dědictví UNESCO, chtěli jsme se dovědět o tomto zaniklém řemesle něco víc. Příležitost k tomu byla na sobotní odpolední přednášce i cestou k Vltavě a Svatojánským proudům v neděli.

Byl to nakonec překvapivě pěkný a úspěšný víkend!

Sylvie Staňková