Rakouské Alpy – Alpendorf

30. června – 7. července 2018

Pohodový týden v rakouských Alpách

Účastnilo se: 46 členů

Vedla: D.Jotovová

Na pohodový týden v Alpách jsme zajistili ubytování v salcburské oblasti v městečku Alpendorf. Bydleli jsme v apartmánovém domě v pokojích s kuchyněmi a příslušenstvím a připojením na internet. Shodli jsme se na tom, že to bylo zatím nejlepší ubytování v horách. Na terase bylo místo i pro sešlost s kytarou. Vařili jsme si sami, ale při turistice jsme využívali chaty a restaurace a ochutnali místní kuchyni.

Koupili jsme si Salzburgerland Card, kterou nám pracovníci  informačního centra připravili na ubytování. Ta umožnila výjezdy lanovkami a vstupy do lázní, pamětihodností i přírodních zajímavostí.

V sobotu jsme vyjeli naším autobusem z Jablonce, cesta ubíhala velmi dobře, takže jsme se za Linzem rozhodli opustit dálnici a jet do oblasti salcburských jezer. Cestou jsme si připomínali místa, která jsme už navštívili pěšky i na kole – Gmunden, jezero Traunsee, horu Traunstein, Bad Ischl, Hallstein a Gosau. Odpoledne jsme dojeli do Alpendorfu a ubytovali se.

V neděli bylo dobré počasí, takže jsme jeli do Wagrainu a vyjeli lanovkou na Grafenberg. Vystoupali jsme na Sonntagskogel 1849 m a pokračovali na Maurachalm, kde jsme si odpočinuli u šálku kávy nebo mléka. Někteří vyšli na dvoutisícovku Gabel 2037 m. Trasa končila na Gernkogelu, kde bylo veselo, pořádal se den pro děti. Lanovkou jsme sjeli do Alpendorfu a došli do ubytování.

Předpovědi počasí nebyly příznivé, ale přesto v pondělí svítilo slunce. Jeli jsme autobusem do údolí Rauris, které bylo známé těžbou zlata. Dnes se zde pořádají závody v rýžování, dvakrát tu bylo i mistrovství světa. Lanovka nás vyvezla do výšky 1700 m. Vystoupali jsme na Reissbrachtkopf 2210 m a na Schwarzwand 2194 m a díky jasnému počasí viděli okolní hory i Grossglockner, nejvyšší horu Rakouska. Malá skupina šla ještě na Hirschkopf 2252 m, který byl trochu obtížnější. Na stanici lanovky jsme stihli přehlídku dravých ptáků, které cvičil sokolník ze Slovenska. Vyprávěl nám o životě ptáků v zajetí a o jejich výcviku. Ještě jsme se zúčastnili rýžování zlata a potom už sjeli dolů a autobusem do Alpendorfu.

V úterý byla předpověď odpoledního deště, proto jsme spojili hory s koupáním. Jeli jsme do Grossarlu a lanovkou Panoramabahn do výšky 1840 m. Odtud jsme vystoupali na Kreuzkogel 2027 m a Fulseck 2033 m. Sestoupili jsme na sedlo Arltoerl a ze střední stanice lanovky sjeli do Dorfgastein. Počkali jsme na skupinu, která šla na obtížnější Schuhflicker 2214 m a odjeli autobusem do Bad Hofgastein na koupání. Cestou nás zastihla velká průtrž se silným větrem, ale my ji přečkali v autobuse. V Alpentherme s několika bazény s termální vodou jsme se potom vykoupali a osvěžili.

Ve středu nás krásné počasí vylákalo do Werfenwengu na lanovku Ikarus. Vyjeli jsme do výšky 1834 m a pěšky šli na chatu Hackelhuette. Někteří odtud vystoupali na Tauernkogel 2247 m. Všichni jsme sešli do městečka nebo ke spodní stanici lanovky, kde čekal autobus. Jen dva kamarádi chtěli jet lanovkou dolů, ta se ale rozbila a oni museli sejít dolů pěšky. S malým zpožděním jsme odjeli do Bischofshofenu na prohlídku města a na nákupy. Podívali jsme se ke známým skokanským můstkům, kde se každoročně koná jeden ze závodu Turné 4 můstků.

Ve čtvrtek navzdory předpovědím pokračovalo krásné počasí a my se vypravili do Gasteinského údolí. Z Bad Gastein jsme vyjeli lanovkou na Stubnerkogel 2264 m. Byly zde krásné rozhledy na všechny směry, viděli jsme opět i Grossglockner. Prošli jsme si visutý most, který je 140 m dlouhý, 28 m nad zemí a je ve výšce 2300 m. Potom jsme vystoupali na Tischkogel 2409 m a Zitterauer Tisch 2463 m a vrátili se zpět k lanovce. Sjeli jsme do Bad Gastein a navštívili Felsentherme opět s termální vodou, několika bazény a skluzavkami. Potom už se naplnila předpověď deštivého počasí a začalo pršet.Související obrázek

V pátek jsme proto zvolili jiný program a jeli nejprve k soutěsce Lammerklamm. Byla vytvořena rozpouštějícím se ledovcem po době ledové. Sestoupili jsme po 104 schodech do Tmavé soutěsky a potom pokračovali po cestičce nad řekou. Viděli jsme i kanoisty a také značky, kam voda vystoupila při záplavách. Bylo to ještě výše než naše cesta. Také jsme se dozvěděli z naučných tabulí, že soutěska byla požívána pro plavení dřeva pro solné doly.

Další zastávkou byl hrad Hohenwerfen. Ten byl postaven v roce 1077 salcburským biskupem a dostavován jeho následovníky. V roce 1931 zničil velkou část hradu požár. Na hradě se odehrává film Kde orli nelétají s Richarden Burtonem a Clintem Eastwoodem z r. 1968.

Poslední zastávka byla v městě Sankt Johann in Pongau, kde jsme si prohlédli jeden z největších kostelů v salcburské oblasti – Pongauer Dom s délkou 60 m a šířkou 30 m a s věží 62 m vysokou. Po nákupech jsme v dešti odjeli na ubytování a připravovali se na odjezd domů.

V sobotu jsme odjeli přes Bischofshofen a Salzburg k českým hranicím. Zdržela nás objížďka ještě na rakouské straně, ale potom už jsme bez problémů dojeli do Česka a odpoledne už jsme byli v Jablonci.

Dojmy: dobré ubytování, pěkné počasí, krásné hory, známá rakouská pohostinnost. Díky Salzburské kartě kromě lanovek i návštěva zajímavostí a koupání v termálních lázních. Užili si tak nejen vrcholoví turisté ale i všichni ostatní.