Kolínsko na kole II.

27. – 30. července 2018

Účastnilo se: 26 cyklistů

Vedla: D.Jotovová

 Na Kolínsku jsme byli již v červnu, ale tentokrát nás bylo méně, takže jsme se mohli ubytovat v malém pěkném penzionu. Byl slušně udržovaný a zařízený. Vařili jsme si v kuchyni nebo jsme chodili na jídlo na trase nebo do města.

Ve čtvrtek večer jsme naložili kola na vlek a v pátek ráno vyjel autobus do Pardubic. Kola jsme vyložili přímo na Labské stezce. Někteří si projeli město a všichni potom jeli po krásné asfaltované cyklostezce do Lohenic. Tam jsme u rybníka viděli krmení ryb z nákladního auta. Na písečáku se někteří vykoupali a pokračovali do Přelouče. Kousek za ní je 500 let stará technická památka Semínský akvadukt, kterým Opatovický kanál překonává Soprečský potok. V  Kladrubech jsme nahlédli do Národního hřebčína, který je známý chovem bílých starokladrubských koní. Ti se rodí černí a postupně se zbarvují do šeda a ve třech letech jsou bílí. Na pastvinách jsme viděli celá stáda těchto nádherných koní. Na kole jsme jeli dále do Týnce nad Labem, kde jsme poseděli v místní vyhlášené cukrárně. Do Kolína jeli někteří po cyklostezce, která už nebyla asfaltovaná, jiní po silnici. Setkali jsme se u penzionu na ubytování.

V sobotu jsme měli objednanou prohlídku chrámu sv. Bartoloměje, který je dominantou starého města. Průvodce nám zasvěceně vyprávěl historii chrámu a podrobně nám ukázal všechny jeho zajímavosti . Po prohlídce jsme odjeli do Kutné Hory, navštívili katedrálu Nanebevzetí sv. Marie s úžasnou sedleckou monstrancí a po Santiniho schodišti vystoupali do krovů nad boční lodi kostela. Někteří navštívili i známou sedleckou Kostnici a většina jela do starého města a podívala s na chrám sv. Jakuba a sv. Barbory-oba světci byli patrony horníků. Z města jsme vyjeli na Kaňk a potom už dolů ke Kolínu. Bylo velké teplo, proto jsme odbočili k písečáku Sandberg a vykoupali se.

Další den bylo velké vedro, proto jsme zkrátili původně plánovanou trasu a jeli po levém břehu Labe do Pňova, kde jsme se přeplavili přívozem, do Velkého Oseku a na Hradišťko, kde jsme se koupali v písečáku. Ještě jsme se stavili v Sendražicích a podívali se na Kolínskou řepařskou drážku. Viděli jsme i příjezd malé parní lokomotivy s vagonky. Drážku udržují nadšenci, kteří ji před lety obnovili a teď ji o víkendech provozují. Ještě jsme se v Kolíně zastavili v parku u postaviček medvídků ze seriálu Potkali se u Kolína.

V pondělí jsme odjeli po Labské cyklostezce přes Veký Osek do Libice nad Cidlinou. Zde jsme zastavili u pomníku sv. Vojtěcha a sv. Radima. Jsou zde i vykopávky slavníkovského hradiště, místa, kde byli Slavníkovci roku 995 vyvražděni. Pěkná cyklostezka nás přivedla na soutok Cidliny a Labe a potom do Poděbrad. Prohlédli jsme si město a kolonádu a pokračovali do Nymburka. Tady byla přestávka na oběd nebo jiné občerstvení. Po silnici jsme spěchali do Ostré k jezeru, kde jsme se vykoupali a odpočinuli. Potom už zbývalo jen několik kilometrů do Lysé nad Labem, kde jsme na nádraží obdivovali parkovací dům pro kola. Potom už jsme naložili naše kola na vlek a odjeli domů.

Na Kolínsku se nám velmi líbilo, dobře se zde jezdí na kole, je tu hodně cyklostezek. Přes velká vedra jsme najezdili denně přes 50 km a přežili vše ve zdraví.