Německo – Brémy na kole

11.-15. července 2015    fotogalerie Brémy

Účastilo se: 40 členů   Vedla: D.Jotovová

Ubytování jsme našli v domě německých přátel přírody Kimmerheide blízko Brém. Dům byl prostorný, čistý. Vařili jsme v dobře vybavené kuchyni nebo jsme jedli cestou.

V pátek večer jsme naložili kola a v sobotu brzy ráno vyjeli přes Bautzen, Dresden, Leipzig, Hanover k Brémám. Odpoledne jsme byli na místě a po ubytování se vydali na kolech do městečka Ganderkesee, kde jsme si nakoupili, prohlédli město a poslechli zvonkohru. Zpět jsme jeli přes Steinkimmern a zastavili se u jezera v kempu na pivo. Počasí bylo velmi teplé, večer jsme poseděli před domem pod stromy.

V neděli jsme vyrazili hned ráno do přírodního parku Hasbruch s tisíciletými duby. Přes Hude jsme dojeli do Oldenburgu, kde jsme si prohlédli zámek, centrum s radnicí a kostelem a přejeli most Cecilienbruecke přes řeku Hunte. V rovinatém terénu jsme najeli 70 km.

V pondělí pršelo, jeli jsme bez kol do Brém a důkladně si město prohlédli. Prošli jsme Wallanlagen, dřívější opevnění města, dne krásné parky. Došli jsme na Marktplatz, prohlédli si 600 let starou gotickou radnici, obdivovali sochu Rolanda, která je pro obyvatele symbolem svobody a je spolu s radnicí zapsána na listinu kulturního dědictví UNESCO. Viděli jsme Brémské muzikanty a pro štěstí si pohladili nohy oslíka. Navštívili jsme Dóm a Frauenkirche, prošli uličkami Schnoorviertel a Boetcherstrasse. Na břehu řeky Weser jsme šli po promenádě die Schlachte. Brémy jsou staré hanzovní město s více než půl milionem obyvatel, spolu s Bremerhaven jsou svobodnou spolkovou zemí Německa. Leží na řece Weser, která vzniká spojením Werry a Fuldy v Hannover. Muenden a je jedinou velkou německou řekou, která protéká pouze jeho územím. Poobědvali jsme na náměstí a ještě zbyl čas na Kaffee und Kuchen ve vyhlášené cukrárně.

V úterý jsme jeli k Severnímu moři, přestože pršelo, ale předpověď byla optimistická. Zaparkovali jsme v lázeňském středisku Dangast, které je v oblasti Wattenmeer, národního parku a zároveň pod ochranou UNESCO. Wattenmeer je mělké moře s mělčinami, za odlivu je moře až 20 km daleko.Po delším rozhodování jsme se rozdělili na dvě skupiny. První jela na kolech do Wilhemshaven a zpět, odpoledne naložili kola a jeli na ubytování. Druhá skupina vyjela podle programu kolem pobřeží až k Weseře a podle po cyklostezce Weserradweg přes města Brake, Eldfleth , Berne a Hude do Kommerheide. Někteří najeli i 90-100 km.

Ve středu bylo již pěkné počasí, po úklidu domu jsme jeli na kolech asi 25 km do města Wildeshausen, kde jsme si poslechli zvonkohru u radnice a poseděli naposledy v cukrárně. A potom už nakládání kol a odjezd . Ještě jsme museli dvě hodiny čekat na dálnici v dopravní zácpě, kterou zavinila srážka tří aut. Do Jablonce jsme dojeli se zpožděním až k půlnoci, ale v pořádku a plni dojmů z krásného severního Německa a jeho cyklostezek.