Rakousko – Ennská cyklostezka

Ennská cyklostezka 17. – 21. 7.2013

Účast: 34 cyklistů

Vedla: D.Jotovová

Odjeli jsme naším autobusem na pětidenní putování na kolech kolem řeky Enns. Ubytovali jsme se ve skromném Jugendherbergu v městě Steyer, měli jsme snídaně, ostatní jídlo jsme si vařili sami nebo pojedli něco na trase.

Na kolech jsme začali v městě Mauthausen, někteří navštívili koncentrační tábor, v němž během druhé světové války zahynulo 200 000 vězňů. Přejeli jsme Dunaj a podle řeky jeli do města Enns, které je nějstarším městem Rakouska, bylo založeno Římany v roce 50, městská práva má od roku 1212. Vyšli jsme na věž Stadtturm, prohlédli si městské opevnění, městskou bránu Frauenturm a další památky. Pokračovali jsme podél řeky Enns na ubytování do města Steyer na soutoku řek Steyer a Enns. Každý večer jsme chodili do centra, po náměstí s krásnými domy, radnicí a Leopoldibrunnen, k zámku , kde jsme si poslechli koncert, navštívili jsme muzeum Innerbergstall a farní kostel. Steyer je rovněž známý strojírnami Steyerwerke, které vyrábějí traktory, tanky, těžkou techniku.

Ve čtvrtek jsme ráno naložili kola a přejeli po dálnici tunelem Bosruck do Admontu. Cestou nám kontrolovali rakouští policisté, objevili malou závadu ve vybavení autobusu a zdrželi nás alespoň hodinu. V Admontu jsme si prohlédli centrum s radnicí a krásnými starými domy, prošli klášter, v němž je obrovská knihovna a muzeum. Město je zasazeno v údolí řeky a obklopeno vysokými horami. Jeli jsme dále po cyklostezce Národním parkem Gesause, kde si řeka razí cestu rozeklanými skalami a co chvíli jsme zastavovali na focení a obdivování krajiny. Dojeli jsme do Hieflau a zjistili, že cyklostezka nevede kolem řeky, ale přes pětikilometrový kopec. Bylo vedro, pěkně jsme se zapotili, ale kopec jsme zdolali v sedle nebo i pěšky. V Altenmarktu už nám docházely síly, ale bylo před námi ještě asi 20 km jizdy, tentokrát naštěstí po rovině. K autobusu ve Weyeru jsme dorazili až večer, naložili kola a jeli do Ennsu.

V pátek jsme odjeli zpět do Weyeru a na kole pokračovali další částí ennské cyklostezky přes Grossraming do Steyeru. Tato část byla rovinatá, stezka vedla kolem řeky, jen málokdy vystoupala nad ni. Cestou jsme viděli hrad Losenstein, přehrady s temně modrou vodou a staré mosty.

Další den jsme opustili ennskou cyklostezku a vydali se po Steyertalradweg do Gruenburgu, někteří dojeli až do Klausu k přehradě, jiní do městečka Moelln, kde jsme si prohlédli centrum Národního parku Kalkalpen. Vrátili jsme se zpět do Gruenburgu a část výpravy využila vláček Steyertalbahn a svezla se s ním do Steyeru.

Zpáteční cestu jsme jeli po cyklostezce Voralpenradweg přes lázně Bad Hall do Kremsmuenstru. Zde jsme navštívili klášter, v němž je známý Tassilův pohár z 8. století. Knihovna kláštera obsahuje 165000 svazků. Prošli jsme si nádvoří a zahrady a vrátili se do města na oběd. Potom jsme u nádraží naložili kola a večer už jsme byli zase doma v Jablonci.

Dojmy-úžasná dechberoucí krajina, údolí dravých řek obklopená bílými vápencovými horami. Krásná starobylá města , kláštery, historie sahající až k Římanům.

Jedna z nejkrásnějších cyklostezek.