Českomoravská vrchovina

 22.-25. května 2014            fotogalerie Českomoravská vrchovina

Na pěší jarní putování jsme si vybrali oblast Žďárských vrchů. Už jsme zde byli dříve na kole i pěšky a proto jsme naplánovali ty nejpěknější a nejznámější trasy.

První túra vedla z Herálce od starého kamenného mostu, kterým vede bývalá hranice mezi Čechami a Moravou. Šli jsme na Devět skal, nejvyšší vrchol Žďárských vrchů, přes Žákovu horu a Tisůvku do Škrdlovic. Kolem památné lípy staré 350 let jsme došli na ubytování do hotelu U hrocha.

Další den jsme autobusem dojeli do Svratky a prohlédli si kostel sv. Jana se zvonicí. Šli jsme k rokokovému zámečku Kinských Karlštejnu, lesem ke skalám Zkamenělý zámek a Milovské perníčky. Kolem skal Čtyři palice jsme došli k Milovu a Milovskému rybníku. Přešli jsme další skály Dráteničky a došli do Sněžného. Prohlédli jsme si kostel sv. Kříže a někteří se vydali do japonské zahrady. Cestou domů jsme se zastavili v Kameničkách a podívali se na dům, v kterém bydlel malíř Antonín Slavíček, který zde za dva roky namaloval 70 obrazů, z nichž nejznámější je „U nás v Kameničkách“. Večer jsme z pohodlí hotelu sledovali velkou bouřku a průtrž mračen, její následky jsme viděli další den u Žďáru n.S.

V sobotu nás autobus dopravil do Maršovic k Maršovské rychtě. Odtud jsme šli do Studnice, nejvýše položené vesnici na Českomoravské vrchovině cca 800 m n.m. Vylezli jsme na vyhlídku Pasecká skála a došli do Medlova k rybníku Sykovec. Cestou nás předjížděli borci na kolech, kteří museli projíždět kalužemi a blátem po včerejší bouřce. Spolu s nimi jsme dorazili ke stadionu nad Novým Městem, kde se konal světový pohár v jízdě na horských kolech. Nové Město je proslulé nejen svými lyžařskými tratěmi a závody, ale i sochařskými díly rodáků V.Machovského a J.Štursy . Někteří z nás navštívili Horáckou galerii v zámku nebo Horácké muzeum v radnici a také kostel sv.Kunhuty s krásnými sgrafity.

V neděli jsme šli pěšky z hotelu k Velkému Dářku, největšímu rybníku na Českomoravské vrchovině, z kterého vytéká řeka Sázava. V Polničce jsme se zastavili v Salon expres vagonu, což je malá železnice a další atrakce pro děti. Přes hráz vodní nádrže Pilská a Tálský mlýn jsme přišli k žďárskému zámku. Prohlédli jsme si poutní kostel na Zelené hoře, který je na seznamu UNESCO a který postavil známý stavitel Santini Aichel. Prošli jsme nádvoří zámku, galerii Kinských a konventní kostel, jehož barokní úpravy provedl také Santini. Občerstvili jsme se v blízké cukrárně a v restauraci a odpoledne jsme odjeli přes Kolín domů. U Turnova jsme měli malou závadu, autobus plný kouře a potom jsme už dojeli do Jablonce.

Dojmy-krásná krajina, mírné kopečky, krásné lesy, skály, rybníky a na každém kroku památky a zajímavosti. Počasí nám přálo, pršelo jen v noci a ráno zase svítilo slunce