Tatry – Slovenský ráj – Roháče

Tatry  27 .července – 3. srpna 2013

Účastnilo se: 43 turistů

Vedla: D.Jotovová

Vydali jsme se na týden do slovenských Tater. Jeli jsme naším autobusem do Liptovského Hrádku, kde jsme byli ubytováni ve skromném hotelu s polopenzí, který se od našich dřívějších pobytů skoro vůbec nezměnil. Jen polopenze byla mnohem lepší, ale přístup personálu a vedení i pořádek a čistota byly na úrovni minulého století.

Navštívili jsme střediska Smokovec, Štrbské pleso a Tatranskou Lomnicu a podle chuti a výkonnosti šli na Terryho chatu a Prielom, Zbojnickou chatu, Sliezský dom a Polský hrebeň, někteří vyjeli i lanovkou na Lomnický štít. Hned první den nás zastihla bouřka, při níž si všichni uvědomili nebezpečí a obtíže, které je při tom mohou potkat v horách. Naštěstí všichni přežili jen s trochou strachu a sešli se u autobusu pěkně promočení.

Vysoké Tatry postihla před léty větrná kalamita, místo hustých lesů jsou zde pláně, na nichž rostou jen křoviny. Výhodou je, že se otevřely nádherné výhledy na podtatranskou nížinu a naopak z ní jsou Tatry vidět v celé kráse.

Podnikli jsme i túru ve Slovenském ráji, zde jsme si prošli známé doliny Suchou Belou a Piecky. Byly to náročné cesty proti proudu říčky přes vodopády se spoustou žebříků .

Prošli jsme také hřeben Nízkých Tater z Čertovice přes Ďumbier na Chopok a sjeli dolů nedávno vybudovanou lanovkou.

Posledním naším cílem byl výstup v Západní Tatrách-Roháčích Žiarskou dolinou na Smutné sedlo, někteří přešli i Tri kopy a Baníkov.

Měli jsme dobré počasí, krásné výhledy a užili jsme si pěkné túry. Unaveni ale spokojeni jsme odjížděli zpět do Jablonce.