Rakousko – Stubai pěší

19.- 26. července 2014                 fotogalerie Stubai

Krásný a pohodový týden plný zážitků z hor jsme strávili v údolí Stubaital nedaleko Innsbrucku. Ubytovali jsme se v apartmánovém domě v městečku Fulpmes, v pokojích s vybavených kuchyněmi, kde jsme si sami vařili. Cestou po horách jsme samozřejmě využili místní chalupy, kde jsme ochutnali polévku se špekovým knedlíkem, závin s tvarohem a další místní dobroty. Koupili jsme si Stubaiskou kartu a měli jsme volný vstup do místního koupaliště, výjezd lanovkami a dopravu vlakem a místními autobusy po údolí a do Innsbrucku. Všechny informace jsme našli u lanovek i v češtině.

První den v sobotu bylo nádherně slunečno a tak jsme vyjeli na Stubaiský ledovec na Top of Tyrol do výšky 3210 m. Z vyhlídky jsme viděli Stubaiské , Zillertálské a Oetztálské Alpy. Někteří vyšli na vrchol Schaufelspitze 3333 m, ostatní na horu Malý Isidor. Cestou dolů jsme pěkně zmokli, ale večer jsme se pěkně vyhřáli v sauně.

Další den pršelo, jeli jsme naším busem do městečka Hall i.T. , prošli krásným zachovalým centrem, úzkými uličkami a viděli zámek s mincovnou. V Innsbrucku jsme v dešti prošli od Hofburgu ke Goldenes Dachl a po Maria-Theresien-Strasse, o které se tvrdí, že je to jedna z nejkrásnějších ulic v Rakousku.

V úterý už bylo pod mrakem, vyjeli jsme lanovkou Kreuzjochbahn do výšky 2136 m, prošli alpskou zahrádku a poseděli na Sennjochhuette . Protože počasí zvalo na delší výlet, šli jsme krásnou dolomitickou cestou na Starkenberger Huette a z ní už pastvinami a lesy na mezistanici lanovky. Někteří zdolali i Niederer Burgstall 2436 m.

Středa byla ve znamení pyramidové hory Serles. Lanovkou jsme vyjeli z Mieders na Kopeneck 1600 m a šli na Maria Waldrast, kde je jeden z nejznámějších poutních kostelů Rakouska. Po prohlídce místa a načerpání zdravé vody došli ti nejzdatnější na Serles 2717 m. Ostatní se vraceli přes Joechle 1878 m k lanovce. Tam nás čekala velmi strmá bobová dráha, kterou využili jen ti odvážnější. Odpoledne jsme jeli vláčkem do Innsbrucku užili jsme si nádherných výhledů na Stubaiské Alpy, Patcherkofel, Berg Isel se skokanským můstkem a na město samé. V krásném počasí jsme si znovu prohlédli centrum s jeho památkami a poseděli v hospůdce na náměstí před Dómem sv. Jakuba, v němž jsme viděli i slavný obraz Lucase Cranacha na hlavním oltáři.

Ve čtvrtek byl na programu Neustift s lanovkou, která nás vyvezla do výšky 1812 m. Od ní jsme vyšli k Elferhuette a pokračovali přes Karalm a Pinnisalm zpět k lanovce. Zdatní vyšplhali až na Elferspitze 2505 m. Večer jsme opět saunovali v našem ubytování.

V pátek bylo nádherné počasí , proto všichni využili Stubaiskou kartu a vyjeli znovu na ledovec, na Kreuzjoch, sjeli bobovou dráhu nebo jeli do Innsbrucku rozloučit se s městem a posedět večer u Innu a poslouchat produkci místních hudebníků.

V sobotu jsme odjížděli domů plni zážitků z krásných hor,  pěkného ubytování, z rakouské pohostinnosti. Spokojeno bylo nejen vrcholové družstvo, které vyšplhalo na vrcholy, ale i všichni ostatní, kteří chodili a užívali si hor v pohodě.