Pálava na kole i pěšky III.

15.- 19. září 2018

Účastnilo se: 17 cyklistů a 29 pěších

Vedla: D.Jotovová 

V oblasti Pavlovských vrchů-Pálavy jsme se vypravili již po několikáté. Tentokrát jsme zvolili ubytování v Pasohlávkách na břehu Novomlýnských nádrží. Bydleli jsme v jednoduchých bungalovech, vařili jsme si sami nebo jsme cestou zastavili v restauraci.

Vyjeli jsme z Jablonce brzy ráno, chtěli jsme ještě odpoledne udělat pěší a cyklistickou túru. Ale rozbil se nám autobus, strávili jsme tedy nějaký čas v Náměšti nad Oslavou, poseděli v cukrárně nebo se najedli. Potom přijel náhradní autobus a odvezl nás na ubytování.

Další den jsme využili místní dopravu a prohlédli si důkladně Mikulov. Byli jsme na zámku, v jeho sklepě s jedním z největších sudů na světě, v krásných zahradách . Vystoupali jsme na Svatý Kopeček, na kozí Hrádek, někteří stihli i jeskyni na Turoldu a Dietrichsteinskou hrobku.

V pondělí už tu byl autobus i s koly, takže cyklisté vyrazili na výlet kolem přehrady a pěší se nechali dovézt do Dolních Věstonic. Z nich jsme vystoupali na Dívčí hrady, na Děvín s vysílačem a přes Soutěsku pokračovali do Klentnice. Bylo velké teplo, chtěli jsme se občerstvit, ale bylo otevřeno jen v kavárně na faře. Po kávě a zákusku někteří raději počkali na autobus a jeli zpět na ubytování, ale většina pokračovala na Sirotčí hrad a Stolovou horu. Kolem vinic jsme šli na Turold a potom už do Mikulova. Domů jsme dojeli linkovým autobusem.

V úterý nás autobus dovezl do Lednice, cyklisté jeli do Valtic a po nádherných cyklostezkách do Pasohlávek. Pěší si prohlédli zámek, park, Janův hrad , někteří jeli i lodí a bryčkou. Pokračovali autobusem do Valtic k prohlídce nádherného zámku a města.

Ve středu jsme cestou domů navštívili vesničku Bohutovice a byli nadšeni zámkem a originální Křížovou cestou. Paní starostka nás pozvala na podzimní slavnosti, které se konají v době, kdy sem pojedeme s další skupinou kolařů. Poslední zastávkou byl Moravský Krumlov, šli jsme k zámku, kde ještě nedávno byla Muchova Slovanská epopej a k poutnímu kostelu sv. Floriána, který se tyčí vysoko nad městem. Po naložení kol jsme odjeli do Jablonce, všichni v pořádku a spokojeni.

Dojmy z Pálavy jsou vždy úžasné, krásná příroda, vinice, dobří lidé, krásné počasí. Už se těšíme na další návštěvu tohoto kraje.