Senec – Slunečná jezera na kole i pěšky

 fotogalerie Senec

3.-7. září 2014

Účastnilo se: 40 cyklistů a 14 pěších

Vedoucí: D.Jotovová

Ubytování: Holiday Village Senec, 2- 4L apartmány

Cyklisté vyložili kola na Zlatých pískách u Bratislavy. Je to přírodní koupaliště, smutně proslulé leteckou nehodou v r. 1976, kdy v letadle ČSA, které spadlo do jezera, zahynulo 76 lidí. Byla to největší letecká nehoda ČSA. Jeli jsme přes Vajnory a Ivanku do vinařské obce Svatý Jur, kde jsme si prohlédli kostel sv. Jiří, městské opevnění a Pálfyovský hrad. Pokračovali jsme do Pezinku, navštívili Malokarpatské vinařské muzeum a prohlédli si krásné centrum města. V informacích nám poradili novou cyklostezku, vybudovanou za podpory EU. Bohužel tam žádná nebyla, jeli jsme v bahně po polní cestě. Kam se poděly peníze z EU, nám zůstalo záhadou. Po silnici s velkým provozem jsme dojeli do Sence na ubytování. To bylo velmi pěkné, blízko u Slunečných jezer.

Druhý den jsme se vypravili do Trnavy. Jeli jsme přes vesničky Réca, Igram, Cífer a polní cestou přes zemědělský podnik Biely Kostol. V Trnavě jsme si prohlédli městské opevnění, arcibiskupský palác, baziliku sv. Mikuláše a střed města. Trnava je nazývána slovenským Římem pro velký počet církevních památek a 300 letou historii arcibiskupství. Cestou zpět jsme se zastavili u palfyovského zámku Budměrice, který je druhým nejkrásnějším slovenským zámkem po Bojnicích.

Další den někteří odpočívali, jiní jeli naším busem do Nitry a prohlédli si město a Nitranský hrad. Cyklisté jeli přes Královou při Senci k vodnímu mlýnu na Malém Dunaji u Jelky.

U Kostolné pri Dunaji jsme objevili Oázu sibiřského tygra – soukromou zoologickou zahradu s 23 ussurijskými tygry a třemi lvy berberskými. Ussurijský tygr je největší kočkovitá šelma na světě. Ve volné přírodě je již jen sto kusů tohoto krásného zvířete, kterému hrozí vyhubení. Majitelkou je paní Yveta Iršová , která si takto splnila svůj dětský sen. Dlouho jsme procházeli zahradou a nemohli jsme se odtrhnout od pohledů na tato úžasná zvířata.

Kousek od města jsme si prohlédli zajímavý secesně-barokní most přes řeku u Královej.

Někteří účastníci navštívili i Bratislavu a prošli si pěknou trasu v Malých Karpatech.

V odjezdový den jsme nasedli na kola a jeli k Dunaji, kde jsme projeli kousek dunajské cyklostezky. Dojeli jsme do Gabčíkova a u přehrady naložili kola a vydali se na cestu domů.

Dojmy-pěkné ubytování, koupání ve Slunečných jezerech, večery v restauracích na břehu jezer s výběrem rybích specialit. Cyklotrasy po rovině a mnoho zajímavostí při cestě.